V oblasti Jáchymova a Horního Slavkova bylo v letech 1949–1953 zřízeno 18 vězeňských táborů. Velice rychle byly tyto tábory zaplněny vězni a ti byli nuceni k namáhavé vyčerpávající práci v podzemí.
Sami vězni byli v řadě případů svými vězniteli utvrzováni v přesvědčení, že jsou pouze ,,muklové" – muži určení k likvidaci. Považuje se za prokázané, že do roku1961 poznalo bídný život v táborech kolem 65.000 lidí. Za necelých 15 let těžby zde bylo vytěženo na 7.940 tun uranu a vyraženo 1.102,9 km chodeb.
Naučná stezka byla vybudována ve spolupráci Hornického spolku Barbora Jáchymov, okresního Klubu Českých turistů, Úřadu města Jáchymova, Úřadu města K. Vary, OÚ K. Vary, pobočky KPV K. Vary.
V roce 2015 byla NS obnovena díky aktivitě občanského sdružení Poltičtí vězni.cz.
Naučná stezka je dlouhá 8,5 km a na její trase se nachází 12 informačních zastavení. NS začíná před kostelem sv. Jáchyma, kde se nachází památník obětem komunismu ,,Křížová cesta ke svobodě" – menhiry postavené za jednotlivé pracovní tábory na Jáchymovsku a centrální plastika ,,Brána svobody" od sochaře Romana Podrázského. Cesta pokračuje po žluté turistické značce okolo muzea, po dřevěných schodech k dolu Svornost a dále po žluté TZ. Cesta prochází okolo vytěžených hald dolů Nikolaj či Eduard, okolo soustavy rybníků založených pro potřeby dolování. Mezi zastaveními Městský rybník a Lesní porosty Jáchymovska je nutno po východu z lesa na asfaltovou silnici odbočit vlevo a po silnici dojít cca 600 metrů k informačnímu zastavení Tábory Nikolaj. Pak je nutné vrátit se zpět na značenou turistickou cestu. Malé zastavení je na místě bývalého tábora Eliáš, kde dnes stojí šestimetrový kříž a mohyla na památku skautů vězněných v pracovních táborech. Za zastavením č.11 na křižovatce cesty s modrou TZ, cesta dále pokračuje po Modré TZ a schází přes Nové Město, okolo Šlikovy věže zpět k dolu Svornost.
Na Informačním centru je možné zakoupit kapesního průvodce touto naučnou stezkou.
Pro absolvování cesty se doporučuje pevnější turistická obuv.
Zajímavá expozice s tímto tématem se nachází v muzeu Královské mincovně.
Webová stránka věnovaná NS Jáchymovské peklo:
http://www.taggmanager.cz/reference/