Pouť na Mariánskou II. ročník

Znovuobnovená pouť z Jáchymova na Mariánskou, do míst, kde stával kapucínský klášter.
V sobotu 2. července.

Pouť na Mariánskou

V sobotu 2. července se konal již druhý ročník Poutě na Mariánskou. Tato nová tradice navazuje na dřívější poutě ke kapucínskému klášteru v Maria Sorg. V minulém roce se pouť konala u příležitosti 250. výročí dokončení kláštera a 50. výročí jeho zboření. Letos byla pouť jednou z akcí u příležitosti 500. jubilea založení města Jáchymova.

Ve 13 hodin začala pouť mší v kostele svatého Jáchyma, kde je dnes uchována soška Panny Marie z Mariánské. Jedná se o jednu z mála památek, která se ze zničeného kláštera dochovala. Roku 1987 získal kostel sv. Jáchyma díky této sošce z Maria Sorg od kardinála Františka Tomáška status poutního chrámu.

Po mši, které se účastnili věřící z Čech i ze Saska se okolo padesáti poutníků vydalo na několikakilometrovou vycházku po bývalé poutní cestě od kostela sv. Jáchyma do míst, kde stával klášter na Mariánské. Začátek pouti byl zpestřen povedených divadelním představením dětí z místní základní školy. Děti si pod vedením paní Ladislavy Kulhavé připravili pohádku: Jak Jáchym semlel měsíc na stříbro.

Po skončení divadla jsme se vydali na cestu. Sice nám nepřálo počasí, ale nikomu to příliš nevadilo. První zastávka byla nad dolem Josef, kde pan Jaroslav Ochec vyprávěl o příbězích jáchymovských horníků, kteří se v minulosti modlili k panence Marii z Mariásnké a díky víry v ní se vrátili zpět z podzemí. Na druhé zastávce u kaple Panny Marie Altöttingské jsme si přečetli příběh z Kola jáchymovských příběhů. Příběh pana Hermanna Hammera, který se v osmdesátých letech 20. století zasloužil o novou střechu na kapli a zachránil ji tak před zkázou. Po povídání o černých madonách jsme se vydali okolo kaple Panny Marie Pomocné ke kříži nad Mariánskou, který byl posvěcen v minulém roce při první pouti. Zde pan farář Marek Hric připomněl kříž jako symbol křesťanství a naší kultury, který mnozí z nás nosí i na krku. Kříže také v minulosti patřily neodmyslitelně k poutním cestám a tvořili jeden z důležitých prvků krajiny. Připomněl také, že v dnešní uspěchané době se mnoho i nevěřících lidí vydává na daleké poutě, např. do Španělska.

Poté naše cesta ubíhala z kopce. Předposlední zastavení bylo u kaple Nejsvětější Trojice v blízkosti Domova pro osoby se zdravotním postižením na Mariánské. Zde nám pan Ochec připomněl nešťastný osud místního poustevníka Eusebia Kolitsche.

Na závěr putování jsme se dostali do bývalé klášterní zahrady, kde byl po závěrečné modlitbě pana faráře představen projekt kaple na Mariánské. Kapli představila osobně autorka studie paní architektka Marcela Plachá. Pan starosta Jáchymova slíbil, že do dvou let bude kaple hotová a vyhlásil veřejnou sbírku na její stavbu. Bližší informace ke sbírce budou brzo zveřejněny.

Celá pouť byla zakončena zábavou, dobrým jídlem a pitím před chatou Lesanka. Poslední hosté odcházeli až před půlnocí, což svědčilo o vydařené akci. Děkuji Občanskému sdružení Mariasorg za skvělou spolupráci na této akci.

Dříve byly poutě příležitostí k zamyšlení, setkávání a dobré zábavě. Pojďme na tyto tradice navázat i u nás v Jáchymově.

Těšíme se na další ročník, v sobotu 1. července 2017.

Za komisi pro přípravu oslav města Jáchymova,

Petr Fiala

Datum vložení: 8. 6. 2016 15:57