Kaple Maria Sorg

Architektonická studie

Architektonická studie moderní kaple na Mariánské vznikla v reakci na zájem historiků a veřejnosti o toto místo s velmi poutavou historií.
Projekt si klade za cíl obnovení významného poutního místa, poukázání na historii a osud hospicu a klášterního areálu, jež byl z ideovo-politických důvodů v roce 1965 zničen. Zároveň by měl upozornit veřejnost na události 50. let a osudy politických vězňů spojené s užíváním areálu v této době - nyní téměř úplně zapomenuté.
Na místě bývalého kláštera je navržena kaple o rozměrech 9,4 x 4,8 m. Stavba je inspirována základním schématem středověkého kostela s jednou lodí a apsidou. Strohé pojetí exteriéru i interiéru odráží prostost a chudobu řádu kapucínů, který zdejší klášter obýval. Kapli by měla obklopovat zahrada doplněná informačními tabulemi o jednotlivých historických etapách původního kláštera. Jako memento by měla být zahrada doplněna dřevěnými skulpturami mnichů (vytvořenými např. na místním řezbářském syampoziu), kteří by tak stejně jako dříve symbolicky střežili toto poutní místo.
Projekt by tak měl být skloubením uměleckých, kulturních i náboženských hodnot a touto netradiční formou by měl opět přilákat pozornost k tomuto kdysi dávno společensky významnému místu. Zároveň by poskytl informace o jeho bohaté historii a stal se novou atraktivitou Krušných hor.

Ing. arch. Marcela Plachá

Datum vložení: 13. 6. 2015 16:10